V slovách je skrytá mágia. Nie nadarmo je v Biblii napísané: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh.“ Sila slova vás dokáže naštartovať k neuveriteľným výkonom. Sila slova vás tiež dokáže zabiť alebo uzdraviť. Sila slova funguje vďaka viere.

Každý prirodzené verí slovám. Najmä, ak ich povie niekto, komu doverujete. Ak vám takýto človek povie, že niečo zvládnete, vy to skutočne dokážete. Keď vám povie, že na toto nemáte, tak to väčšinou skutočne nezvládnete. Pamätáte si ten príbeh o žabe, ktorá liezla na vysoký stožiar a zvieratká dole kričali, že to nezvládne? Vyliezla. Pretože bola hluchá a nepočula, čo jej hovorili. Je jeden krásny citát od múdreho pána, ktorého meno som už zabudol: „Ak si myslíte, že niečo zvládnete alebo si myslíte, že niečo nezvládnete, vždy máte pravdu.“

Akúkoľvek zručnosť alebo vedomosť môžete získať. Nie je to otázka intelektu alebo zázračného talentu. Je to iba, matematicky povedané, funkcia času a energie. Ak niečomu venujete dostatočný čas a energiu, výsledky prídu. Potrebujete však dodržiavať pár jednoduchých zásad.

Najprv si stanovte, čo chcete dosiahnuť. Ak je váš cieľ naučiť sa jazyk, cieľ je zlý. Čo znamená naučiť sa jazyk? Stanovujte reálne a hmatateľné ciele, napríklad chcem vedieť konverzovať na bežné témy. Chcem pochopiť napísaný text. Chcem rozumieť seriálom v cudzom jazyku. Pamätajte, čím dôležitejší a chcenejší cieľ, tým skôr zvládnete čo ste si zaumienili.

Akákoľvek zložitá vec sa dá rozdeliť na menšie časti. Zložitosť vzniká spojením mnohých jednoduchých vecí. Preto si rozložte to, čo sa chcete naučiť na jednoduché časti a zvládnite každú osve. Ak niekde zistíte, že nerozumiete alebo nezvládate, vráťte sa do bodu, keď bolo všetko v poriadku a hľadajte, čo sa pokazilo.

Vyberte si, čo je dôležité. Platí Paretovo pravidlo, že 20 % príčin robí 80 % následkov. Vyberajte podstatné a zvládnite gro. Vylaďovanie zvyšných 20 % môžete riešiť inokedy. Vašim cieľom predsa nie je stať sa hneď majstrom. Vy chcete zvládnuť základy.

Nič sa nedá dosiahnuť, ak nevenujete dostatok času a energie. Poznáte model Paradajka (pomodoro)? Vychádza z kuchynských hodín, ktoré boli v tvare paradajky. Ak pracujete princípom Pomodoro, rozdelíte si čas na učenie na kratšie sekvencie. Pracujte v kuse napr. 25 minút. Potom si dajte 5 minútovú prestávku, keď úplne vypnete. Po štyroch paradajkách si dajte dlhšiu prestávku 15-30 minút. Týmto jednoduchým time management princípom sa donútite venovať svojim zámerom.

Vytrvajte. Úspech zo dňa na deň v biznise sa rodí väčšinou 10 rokov. Každý vidí výsledky, ale málokto prácu, ktorá je za nimi. Urobte si z učenia zvyk, ktorý budete realizovať každý deň. Keď sa vaša snaha nasčíta, budete prekvapení, za aký krátky čas dosiahnete neuveriteľné výsledky.

Zvládneš všetko čo chceš. Len či naozaj chceš?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.