Tento blog bude dosť osobný. Popisuje totiž moje vytočenie nad tým, ako niektoré firmy prostredníctvom fenoménu s názvom prémiové sms zarábajú na deťoch. Môj synátor dostal nový mobil. Ako dobrý tato som mu nabil kredit a nestaral sa. Ved cez 15 EUR, nech mu vydrží. Aj tak sme v jednej sieti, dokonca nám volá zadarmo. Kredit vydržal 2 týždne. Tak som sa vytočil, že či si chlapec náhodou nekupuje hry. 

 

Online nákup hier: áno, aj deti to môžu urobiť

Ono sa to totiž dá. Keď máte mobil, môžete si kúpiť v Google Play hru. Nepotrebujete kartu, uhradí sa to z vášho kreditu. Tak si synátor úspešne kúpil dve hry, ale mne to samozrejme nepovedal. Bál sa, čo mu poviem. Systém a rodič však nie je blbý. V Google Play sa dá pozrieť história nákupov, takže syn musel s pravdou von. Už si to nedovolí. Pre rodičov drzejších detí: existuje návod ako nastaviť autentifikáciu pri nákupoch.

 

Mobilné dáta alebo prečo deťom nestačí kredit

S týmto nič neurobíte. Keď decko nie je na wifi, pripne sa na mobilné dáta. Môžete dávať akékoľvek obmedzenia, ale svoj paušál si postupne na dáta minie. Dnes mobil bez dát je polofunkčný, takže zabudnite, že mu ich deaktivujete. To by v mobile nevidel ani maily. Musíte sa zmieriť s tým, že ak je dieťa gambler, predáti svoj paušál. Dobrá vec napr. v O2 je, že denne, ak spustí dieťa dáta a nemá nastavený dátový balíček, minie max. 0,50 EUR. Do mesiaca 15 EUR, ale aspoň neurobí šialené dlhy.

 

Prémiové SMS – top svinstvo na deti

Prémiové SMS  ma vytočili maximálne. Ono to totižto funguje nasledovne. Dieťa si chce stiahnuť nejakú hru. Tak pri sťahovaní a inštalácii sa ho to pýta kdejaké veci. Napríklad aj súhlas so zasielaním prémiových sms. My sme mali šťastie na firmu blueorange.sk. Táto stránka vás samozrejme presmeruje inde – na digitalvirgo.sk. Digitalvirgo vyzerá ak multijazyčná stránka, kde jednotlivé jazyky sú dosť nedotiahnuté. Ak však decko súhlasí so zasielaním prémiových SMS, máte po chlebe.

 

Ako vyzerá prémiová SMS?

Synátorovi začali chodiť sms typu:

Je Rijad hlavne mesto Omanu? Odpovedaj ANO alebo NIE na 7802 a ZVYS svoju sancu na VYHRU! Cena prijatej SMS (2 EUR) 02/65413561

 

Ako vidíte, ide o stupídnu SMS hru, na ktorú skočí dnes hádam iba dieťa alebo človek nie veľmi zdravého rozumu. Fór je v tom, že tieto SMSky vám chodia automaticky. Takže vám automat posiela správy, za každú si stiahne 2 EUR a nič s tým neurobíte. Teda, oni ich posielať prestanú, ale až keď vám klesne kredit tak, že už nie je čo za SMS stiahnuť.

premiové sms
Takto vyzerali prémiové sms v synovom mobile

 

Ako sa prémiovej SMS zbaviť?

Na tomto svete platí, že keď viete riešenie, je náprava obvykle veľmi jednoduchá. Kým však na to riešenie prídete, stojí vás to veľa nervov, času a niekedy aj peňazí. Kým sme prišli na to, že synátorov klesajúci kredit súvisí s prémiovými SMSkami, prišiel cca. o 25 EUR v kredite.

premiové sms - nízky kredit
Toto vám príde, keď kredit klesne príliš nízko

Ak máte tento problém, zbavíte sa ho tak, že zavoláte na číslo v SMS z mobilu, kam vám tie SMS chodia. Dovoláte sa na automat, kde musíte zadať voľbu, že chcete zrušiť všetky automatické služby na vaše číslo. A je to, SMS by vám nemali chodiť.

 

UPDATE alebo premiové sms odolávajú

Síce korektný spôsob, ako sa zbaviť prémiových SMS, je zavolať na číslo v smske, ale aby to fakt fungovalo, to by sme nemohli byť na Slovensku. Na druhý deň synovi prišla znovu SMSka z tejto SMS hry. Našťastie som mu nenavýšil kredit, takže išlo iba o informáciu, že SMS nemohla byť zaslaná, lebo nemá dostatočný kredit. Takže nasledoval kontakt na O2 chat, kde som požiadal o zrušenie tejto služby. Vyspovedali ma, dal so všetky možné informácie na potvrdenie môjho čísla (áno, synovo číslo je evidované na mňa, keďže je ešte neplnoletý) a pustili sa do rušenia prémiových SMS.  Nakoniec prišli dve SMS a služba bola nadobro zrušená.

Finálna sms z digital virgo
SMS_o2
SMS z O2, kde potvrdzujú zrušenie služby

Verím, že môj vymýšľajúci syn sa poučil. Už si dá veľký pozor, keď bude sťahovať nejakú hru z Google Play, pretože takto som ho nechal takmer mesiac bez kreditu. Ja viem, som asi krutý otec, ale inak sa nedalo. Kým sa nevyrieši miznúci kredit tak predsa nebudem kupovať ďalší. Nebudem predsa financovať takýchto superpodnikateľov. Teraz som o skúsenosť bohatší. Snáď vám tento návod pomôže vyriešiť Záhadu miznúceho kreditu 🙂

Prevencia

 • Dieťaťu vysvetlite, že jeho šaškovanie na internete ho môže stáť relatívne veľa peňazí. V online svete je veľa nástrah, ktoré striehnu na naivných. Rôzne clickbaity, nebezpečenstvá na sociálnych sieťach, hoaxy či “tutoriály” na youtube, ktorými si zničíte mobil alebo počítač. Čím skôr začnete s osvetou, tým lepšie. Lebo starší jedinec = drzejší jedinec, ktorý má vlastnú hlavu a nebude poslúchať starého “fotra”.
 • Kontrolujte. Nemyslite si, že keď problém nevidíte, neexistuje. Decká sú vynaliezavé a ak chcete čakať, kým prídu s previnilým výrazom, že sa niečo stalo, tak bude sakra neskoro. Môj syn takto skoro naobjednával od servra po online hry. Keďže ho však kontrolujem a nemá práva, našťastie sa nič nestalo.
 • Obmedzte práva. Na mobile majte pod kontrolou jeho Google Play účet. Nastavte správne paušál či dobíjajte kredit rozumne. Na počítači mu v žiadnom prípade nedajte administrátorský prístup. Stačí bežný user account. Veď keď si bude chcieť inštalovať, on príde 🙂
 • Obmedzte elektroniku. Problémom hrania či sociálnych sietí je, že človek na to veľmi rýchlo chytí závislosť. Takže v rozumnej miere púšťajte dieťa na počítač a kontrolujte, ako dlho má v ruke mobil. Ak sa mu zhoršia známky, nech na elektroniku radšej zabudne, kým si ich neopraví.

Držím palce, aby ste sa s nástrahami online sveta na vašich potomkov vyrovnali čo najlepšie. Tu sa neoplatí čakať. Ak je niečo podozrivé, okamžite sa pýtajte, googlite, robte niečo. Mňa stála synova blbosť, že niekde zaklikol súhlas so zasielaním premium SMS, cca. 25 EUR a nervy. Tak nech vy tento problém radšej nikdy nemáte 🙂

Ako jednoducho online zarobiť na deťoch? | nové informácie

2 názory na “Ako jednoducho online zarobiť na deťoch? | nové informácie

 • 29. marca 2019 o 17:12
  Permalink

  Nás táto sranda stála 62€,nakoľko je karta môjho naviazaná na faktúru na moje tel.číslo a všimla som si to až keď prišla faktura……………….

  Odpovedať
  • 2. apríla 2019 o 20:09
   Permalink

   tak tak, je to nechutne a prakticky nepostihnutelne

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.