Pre WordPress stránky je nevyhnutné, aby boli vždy dostupné. Čo však robiť, keď napíšete do vyhľadávača vašu url a vyhodí vám chybu 500? Stránka sa nedá načítať a po chvíli googlenia sa dozviete, že chyba môže byť na strane servera. Tento blog popisuje prípad, ak si chybu 500 spôsobíte sami vašimi úpravami stránky.

WordPress stránky a Chyba 500: príčiny

Dôvody sú rôzne, čítajte napríklad tu. Najčastejšie je táto chyba spôsobená súborom .htaccess. Ak máte FTP prístup, nájdete ho na najvyššej úrovni vašej stránky. Ak nie ste zbehlý v programovaní, neodporúčam vám „paprať“ sa s .htaccess, pretože si môžete úplne znefunkčniť stránku.

wordpress stranky a chyba_500
WordPress stránky a chyba 500

Opatrne s WordPressom

WordPress beží na platforme PHP. Pre laikov je dôležité zdôrazniť, že PHP vyžaduje, aby ste používali presný syntax. Ak niečo pokazíte v HTML alebo CSS, tak veľa sa nedeje. Prehliadač jednoducho odignoruje časti kódu, ktorým nerozumie a ide ďalej. Prípadne sa snaží opraviť chyby. Znamená to, že aj keď máte v kóde chyby alebo nefunkčné časti, stránka vám fungovať bude. Toto nie je prípad PHP. Ak niečo pokazíte, vypadne vám bodkočiarka alebo urobíte preklep v príkaze, v lepšom prípade vám PHP vyhodí chybovú hlášku, v horšom vám môže vyhodiť Chybu 500.

Reverzný prístup: čo ste na stránke robili?

Keď mne posledne vyhodilo chybu 500, nespanikáril som. Pozorne som si prešiel log s chybami. Pripojte sa na vašu stránku cez FTP a je to jeden z adresárov na najvyššej úrovni. Ak sa pozriete do logu, väčšinou nájdete chybu. Najprv pozorne čítajte, až potom upravujte. Ak sa budete riadiť odporúčaniami nižšie, stačí sa zamerať na súbor functions.php v child téme. Tu odmažete posledné úpravy a chyba 500 by sa už nemala objavovať.

Odporúčania pre predchádzanie chybám

  • Nerobte na stránke úpravy predtým, než vytvoríte child tému. Je jednoduchšie upravovať jediný súbor functions.php ako hľadať, kde ste urobili v pôvodnej téme úpravy. Návod na vytvorenie child témy pre WordPress stránky nájdete napríklad tu. 
  • Každú zmenu vo functions.php komentujte. Tagy na komentovanie sú /* */, resp //.  Týmto si zabezpečíte, že budete rozumieť zmenám v súbore, aj keď sa k nim vrátite po dlhej dobe. Komentovanie sa samozrejme netýka len PHP súborov. Robte tak aj v CSS alebo HTML.
  • Robte si zálohu. Super plugin je WP Clone, ktorým si vytvoríte zálohu celej stránky. Kedykoľvek niečo pohnojíte tak, že sa neviete pohnúť ďalej, môžete si nahrať zálohovanú verziu stránky. Viac o WP Clone si prečítate napríklad tu.
  • Buďte kamaráti s vašim providerom. Ja používam webglobe a môžem ich odporučiť. Ich online chat skutočne pomáha a keď je najhoršie, poradia vám aj s kódom.

Samozrejme, ak máte WordPress stránky, Chyba 500 sa môže objaviť aj s iných dôvodov. Problémom je, že hláška chyba 500 je generická chybová hláška, ktorá presne nepopíše, čo sa deje.  Dôležité je nespanikáriť. Chyba mohla vzniknúť na vašej strane 🙂 Ak nie, poraďte sa cez online chat s vašim poskytovateľom hostingu.

WordPress stránky a Chyba 500: možná príčina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.