Stáli ste už pred dilemou, ako poslať blízkym video? Babka s dedkom chcú vidieť vnúčika, ako krásne hral na klavíri, teta chce vidieť neterku… Ak nechcete nahrávať videosúbor na uloz.to (babka nie je technicky zdatná, aby si to vedela stiahnuť) a nechcete ho ani ukladať na youtube (nemusí to vidieť každý), mám jednoduchý „hack“.

Vytvorte si pre video html stránku

Html5 má tag video, ktorý umožňuje priamo prehrávať bez potreby externého prehrávača. Geniálne. Stačí, ak si vytvoríte v Poznámkovom bloku súbor, skopírujete tam text nižšie a uložíte ho ako html a je to.

<!DOCTYPE html>
<html lang=“en“>
<head>
<meta charset=“UTF-8″>
<title></title>
</head>
<body>
<style>
#video {
background-color: grey;
border: 1px solid red;
padding: 10px;
}
#video_obsah {
padding: 10px;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
display: block;
}
#text h1 {
font-size: 50px;
text-align: center;
}
body {
background-color: aliceblue;
}
</style>
<div id=“text“>
<h1>Sem napíšte, ako sa má video volať</h1>
</div><div id=“video“>
<video id=“video_obsah“ src=“Sem vložte názov súboru aj s príponou“ controls></video>
</div></body>
</html>

Všetko uploadnite na Dropbox

Pozor, v Dropboxe umiestnite súbor aj vytvorenú html stránku do foldra Public. Kliknite na súbor pravým tlačítkom myši a vyberte Copy public link. A je to. Tento link môžete poslať mailom svojim blízkym. Nemusia si nič stahovať. Link otvoria v ktoromkoľvek prehliadači, čo zvláda html5 (teda takmer všetky modernejšie), a prehrajú si to ako na youtube.

video-copy-public-link
Copy public link na Dropboxe

Samotný tag video má mnoho parametrov, ktoré môžete nastaviť. Podporované formáty sú webM, ogg a mp4. Pre kompletnú dokumentáciu k tagu kliknite sem.

Riešenie je síce veľmi jednoduché, ale tiež účinné. Najväčší problém bol totiž vždy poslať veľký súbor, čo bez verejných úložísk nešlo. Seniorom veľmi ťažko vysvetlíte, ako také úložisko používať. Teraz klikajú iba na link. A vidieť vnúčika ako exceluje na klavíri je na nezaplatenie :-).

Ako zdieľať video bez uploadu na uloz.to

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.