Svet okolo mňa je divný. Akýkoľvek projekt som v poslednom čase spustil, reakcie okolia sledovali tento vzorec.

Najprv to bolo odrádzanie. To sa nedá. Na to potrebuješ strašne veľa času. Toto sa nenaučíš sám. Toto je príliš zložité. Takto vyzerá zopár klasických reakcií okolia.

Vaše okolie však žije svoj vlastný život a rieši vlastné problémy. Je to iba vaša hlúposť, že sa ho pýtate na ich POSTOJ k VÁŠMU problému. Oni nežijú váš život a je pre nich logicky najjednoduchšie zaujať negatívny postoj. Ak by totiž boli pozitívni, možno by ste ich mohli obviniť v budúcnosti, že vás povzbudzovali, hoci vedeli, že zlyháte. S negativitou naopak nič nepokazia. Ak sa vám projekt nakoniec podarí, môžu vás pochváliť (a získať zopár pozitívnych bodov).

Ak sa nenecháte odradiť, alebo ešte lepšie, ani sa nebudete na názor pýtať, postupne pokračujete vo svojom projekte. Po večeroch študujete problém, googlite a mozaika sa vám začína skladať. Skutočne dobrý kamarát vám v týchto momentoch vie poradiť. Bežný kecálek je však deštruktívny.

V tejto fáze okolie zistí, že ak máte otázky, sú relatívne fundované. Mnohí borci vás v týchto momentoch začnú „zabíjať“ prístupom „som o 20 levelov vyššie“. Inak povedané, z ich „rád“ nič nerozumiete a získate akurát tak frustráciu.

Nevadí, treba vytrvať. Keď si narátate tie polhodinky večer alebo vzdelávanie na záchode, začína to postupne vyzerať s vašimi vedomosťami dobre. Len si spomeňte na časy, keď ste chodili do školy. Poznám ľudí, čo sa 10 rokov učili nemčinu a nič nevedeli. Potom si našli robotu v nemeckej fime a do roka šprechovali. Kúzlo sa nazýva motivácia. Bez nej nemá zmysel na čomkoľvek pracovať.

Ďalšia fáza je zvládnutie problému. Vaše okolie zistí, že ste si s problémom poradili a hľa, zrazu každý tvrdí, že to bolo jednoduché. Nečakajte poklepanie po pleci, že dobrá práca. Okolie iba vezme na vedomie, že ste niečo urobili a aby nevyzerali ako hlupáci, tak buď nepovedia nič, alebo to zľahčia.

Ak napríklad programujete webstránku, učíte sa cudzí jazyk alebo robíte bojový šport, pripravte sa na takýto prístup okolia. A veľmi rýchlo na to okolie zabudnite. Akoby tu ani nebolo. Nepýtajte sa na názor druhých, ani nečakajte pozitívne reakcie. Žijete svoj život za seba. Vy budete zodpovedný za výsledok a bude to vaša energia, čas a financie, ktoré do projektu vložíte.

Človek dokáže neuveriteľné veci, ak im pravidelne venuje svoj čas. Výsledky neprídu okamžite. Ale prídu určite. Bez ohľadu na okolie.

Ak si myslíte, že ste na niečo starí alebo niečo je strašne komplikované, je to hlúposť. Stačí sa rozhodnuť, že do „toho idete“ a vytrvajte. Výsledky prídu. Garantujem.

Chcete výsledky? Verte si…