Ak máte malé deti a rozmýšľate, či ich dáte na nejaký šport, neváhajte a urobte to. Nemôžete pre nich urobiť viac.

Nie je to o tom, či budú mať kultúru tela a či ich vývoj bude zdravý. To je samozrejme prínos športu ako takého. Z hľadiska budúceho úspechu v biznise je to skôr o kvalitách, ktoré v žiadnej inej aktivite dieťa nenájde.

Dnešná západná kultúra je kultúrou kurzov. Sľubujú vám, že získate vlastnosti alebo vedomosti, ktoré sa kedysi nadobúdali dlhé roky, v priebehu pár dní či dokonca hodín. Televízia a bulvár nám prezentujú celebrity, ktoré zbohatli vďaka systému prakticky zo dňa na deň a zabezpečili nielen seba ale aj svojich pravnukov.

V mysli mladého človeka potom klíči presvedčenie, že úspech je za rohom a prichádza okamžite. Každý chce zbohatnúť najviac do roka od začiatku podnikania a chce byť hneď milionár na terénnom aute s krásnou babou po boku.

Priatelia, toto je chiméra. Ako hovorí klasik, za úspechom „zo dňa na deň“ sa väčšinou skrýva desať rokov tvrdej práce. Nikto sa nestane úspešný okamžite. Za úspechom treba ísť cez prekážky, často dva kroky vpred a jeden späť. Okolo úspechu sa vznáša neoodeliteľná vôňa potu. Odriekanie, sklamanie, neúspech, to sú hodnoty, ktoré sú nevyhnutné, ak chcete uspieť.

Bohužiaľ, dnešné deti si to neuvedomujú. Starostliví rodičia im dajú všetko, čo im vidia na očiach. Stráca sa vytrvalosť a odhodlanie ísť za cieľom.

Šport je však iný. Ak chcete dosiahnuť športové méty, musíte si to oddrieť. Je úplne jedno, či lyžujete, hráte fotbal alebo robíte bojové umenia. Tréning sa nedá oklamať. Ak netrénujete, nestane sa z vás majster. často zažijete sklamanie, zúfalstvo, beznádej. Zistíte, že okamihy šťastia a spokojnosti sú zriedkavé a striedajú sa so zlyhaniami a trpkosťou porážky. No každá prehra vás posúva dopredu.

Šport vaše deti naučí, že každý úspech musia odmakať. Zistia, že bez prekonania samého seba a bez disciplíny nepríde. A každá výhra je dočasná, zajtra už bojujete nové boje, prekonávate nové výzvy. Naučíte sa pokore. Vždy bude niekto lepší. Naučíte sa, že úspechy sú v detailoch. Stačí drobná zmena v tréningu a výsledky sú ine. Šport vás naučí, že je dôležité robiť veci správne a robiť správne veci.

Je veľa paralel medzi športom a biznisom. Aj biznis je hra v ktorej vyhrávajú najlepší, či napripravenejší. Preto, ak chcete dať svojím deťom alebo aj sebe ten najlepší „mindset“, teda nastavenie mysle na úspech, doprajte im šport.

Chcete mať z detí biznismenov? Dajte ich na šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.