WordPress je dnes najobľúbenejší open-source publikačný systém pre blogy a webstránky. Tvorba web stránok v tomto systéme je jednoduchá. Samotný systém je zadarmo a je výborne dokumentovaný. Wikipedia uvádza, že wordpress je používaný na viac ako 12 percentách svetového internetu a prekonáva konkurenčné systémy Joomla alebo Drupal.

Tvorba web stránok vo WordPresse – ideálny postup

Nebudem tu rozoberať inštaláciu wordpressu, ktorý hosting a podobne. Predpokladám, že už nejakú wordpress stránku máte a chcete ju úplne redizajnovať, ale pritom si chcete zachovať pluginy a obsah. Metódou pokus-omyl som si vytvoril vlastný postup ako na to. Kľúčom je, že nič nekódujem online, ale pekne na domácom počítači.

Silná trojka pre WordPress

Ako na to? Nainštalujte si WAMP, ktorý na domácom počítači vytvorí prostredie, v ktorom je Windows, Apache http server, MySQL a PHP. To je všetko, čo potrebujete pre inštaláciu WordPress na domáci počítač. Postup inštalácie nájdete napríklad tu. Po nainštalovaní spustíte WordPress ako localhost a ste tam, môžete tvoriť.

Na editovanie php, css, js a html odporúčam používať open-source softvér Brackets, spolu s pluginom Emmet. Neuveriteľne urýchľuje prácu tým, že stačí napísať meno tagu a všetko ostatné Brackets dopĺňa sám.

Obsah stránky (stránky, články, komentáre…) si prenesiete veľmi jednoducho. Na vašej pôvodnej stránku v admin menu kliknete Nástroje, zvolíte export a necháte zaškrtnutú voľbu všetok obsah. Vytvorený súbor rovnakým postupom naimportujete na stránku, ktorú práve lokálne tvoríte. A je to.

Keď stránku vytvoríte, či už zo šablóny alebo „from scratch“, spustenie online je malina. Nainštalujte si na aktuálnu stránku plugin WP Clone by WP Academy. Zvoľte Create backup a vytvorte si zálohu stránky. Ten istý plugin nainštalujte na práve vytvorenú stránku a tiež vytvorte zálohu.

Zálohu práve vytvorenej stránky uložte na Dropbox do public foldra a skopírujte si public link (pozor, ak nebude súbor v Public foldri, nemusí to fungovať). Tento vložíte do WP Clone by WP Academy pluginu do voľby Restore from URL  na stránke, ktorú chcete zmeniť.  Potvrdíte a je to.  Jednoduchšie to ani nejde.

Ak viete ako na to, tvorba web stránok cez WordPress je veľmi jednoduchá. Využite uvedený postup a uvidíte sami. Ak budú nejaké problémy alebo potrebujete informácie, rád poradím 🙂

tvorba-web-stranok-export
Export obsahu použítím WP Clone
tvorba-web-stranok-restore
Nahratie obsahu novej webstránky cez WP Clone

 

 

Tvorba web stránok vo WordPresse: ako na to?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.